Tampodruk farbą wodną Maqua® Pad MAP oraz najbardziej znaczące różnice pomiędzy farbami rozpuszczalnikowymi i farbą wodną
Farba Maqua® Pad MAP jest pierwszą na świecie farbą wodną dedykowaną do tampodruku. Spełnia wszystkie wymagania branży ‘zabawkarskiej’ i oferuje wysokie standardy bezpieczeństwa zarówno dla producenta, jak i konsumenta.
Jest to farba przeznaczona do druku na: drewnie, ABS, twardym PVC, poliwęglanie, aktywowanym polipropylenie oraz innych powlekanych powierzchniach.
Farba Maqua® Pad MAP prawie nie ma zapachu, posiada najniższą możliwą zawartość związków lotnych oraz wymaga mniej jeśli chodzi o BHP.
Nadaje się do zastosowań zgodnie z dyrektywą 2009/48/EG („Dyrektywa dotycząca zabawek DIN EN 71/3”), wykonana jest bez użycia BPA/BPS.
Już dziś dostępne jest wszystkich 17 kolorów podstawowych w systemie Tampacolor, dwa kolory wysoko-kryjące (biały 170 i czarny 180) oraz lakier 910.
Jednak całkowicie nowa farba i jej wodna baza wymagają dokonania kilku zmian, jeśli chodzi o dotychczasowy sposób druku farbami rozpuszczalnikowymi w porównaniu do druku farbą Maqua® Pad MAP. Oto najważniejsze różnice:
- Klisza Do klasycznego tampodruku z użyciem farb rozpuszczalnikowych najczęściej używane są klisze o głębokości 18-24μ. Farba Maqua® Pad MAP, ze względu na swoją strukturę oraz niższą zawartość pigmentu w porównaniu do farb rozpuszczalnikowych, wymaga głębszych klisz. Minimalna głębokość kliszy to 35μ.
- Maszyna Maqua® Pad MAP nadaje się wyłącznie do maszyn w systemie zamkniętym. Tempo odparowywania wody z farby w systemie otwartym jest na tyle szybkie, że nie jest możliwa kontrola lepkości i krycia farby dla prac dłuższych niż kilkadziesiąt powtórzeń.
≥35μ
- Tampon Doświadczenie pokazuje, że najlepsze wyniki osiąga się przy użyciu suchych lub super suchych tamponów drukarskich o twardości co najmniej 8 shore. Miękkie tampony zawierają znaczną ilość silikonu, który przy farbie wodnej powoduje problemy z odchodzeniem farby od tamponu, co skutkuje dalszymi wyzwaniami w druku. Nie jest to problemem dla farb rozpuszczalnikowych ale w przypadku druku farbą Maqua® Pad MAP jak najniższa ilość silikonu (a przez to twardość) w tamponie ma bardzo duże znaczenie.
- Dodatki Dla klisz stalowych, by uniknąć rdzewienia, zalecamy dodanie 5% AR (anti-rust). Lepkość farby możemy regulować dodając wodę destylowaną, max 2-3%. 3-5% VW 1 gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 40% lub temperatura wyższa 25°C Przekroczenie podanych ilości dodatków w farbie powoduje zdecydowanie więcej problemów niż rozwiązań.